Orosanmäla p.g.a någons förflutna?

Jag läste ert svar på den här frågan: https://soctanter.malmo.se/fraga/10186

Ska alla människor som är oroligt lagda anmäla föräldrar, för att de TROR att föräldrarna KANSKE kommer att behandla sina barn illa?

Alla människor är väl värda en andra chans? Personen kanske har gått i terapi och gjort upp med sitt förflutna. Pedofili är inget en människa är, det är något människor gör. Som man kan sluta att göra, om man får rätt hjälp.

Och har man avtjänat ett fängelsestraff ska man väl inte behöva bli utsatt för andras misstro, innan det finns någon gnutta konkret misstanke att ta på?

Men det kanske fanns det i det här fallet, det framgår ju egentligen inte. Och då är det ju viktigt att orosanmäla förstås.

Funderar bara rent allmänt på om det är meningen med lagstiftningen att rädda människor med förutfattade meningar ska orosanmäla sina grannar?

Undrande
2023-10-09 20:34

Hej!

Tack för dina frågor. Vi tror precis som du att alla människor förtjänar en andra chans.

Personen som skrev frågan sa att hen var orolig för barnen. Känner man en oro för barn eller en misstanke om att ett barn far illa så bör man kontakta socialtjänsten. Ringer man så kan man göra det anonymt. Samtalet kan antingen sluta i en orosanmälan eller ett rådgivande samtal där personen har möjlighet att bolla sina tankar.

Allmänheten har alltid möjlighet att kontakta socialtjänsten när de misstänker att barn far illa. Denna funktion finns till för att skydda barn och upptäcka missförhållanden i barns liv som kan behöva socialtjänstens insatser. Självklart kommer det alltid finnas personer som orosanmäler på vaga grunder eller rent av missbrukar funktionen för att skada andra. Sådant brukar oftast uppdagas ganska snabbt.

Vänligen

Soctanterna