Är det okej att åka på semester med sitt barn medans man har hemutredning enligt BBiC?

Fick orosanmälan för ca 2 månader sen utredning inleddes, Nu har det kommit fram till att det ska göras en hemutredning enligt BBiC oss i 6-8 veckor.
Min fråga är om det är okej åka utomlands på semester under den här perioden?
/ Mamma som behöver semester

Mammabehöversemester
2023-04-26 23:11

Hej!

Vi kan inte ge ett exakt svar på din fråga. Vi tänker att du behöver prata med handläggaren/utredaren i ditt ärende om hur hemutredningen ska genomföras.

I den rättsliga meningen finns det ingenting som hindrar dig att åka på semester utomlands. Om du menar att du ska ta barnen med på semestern gäller det följande: så länge det inte har fattats ett beslut om utreseförbud om det finns en påtaglig risk för att någon som är under 18 år förs utomlands eller lämnar Sverige i syfte att ingå äktenskap eller en äktenskapsliknande förbindelse eller könsstympas, ska han eller hon förbjudas att lämna Sverige (s.k. utreseförbud enligt 31 a § LVU).

Generellt kan sägas att man kan få både stöd och hjälp under den tid som utredningen bedrivs och även efter, vilket kanske kan stärka både dig och din familjs situation.

Vänligen

Soctanterna