Hej,
Litet tillägg till min fråga. Mötet gällde bara ett informationsmöte som många andra enskilda individer också var inbjudna till.
Myndigheterna vill gärna samla intresserade människor till dessa möten, därför skriver de inte ut att de inte är obligatoriska, för att man ska bli rädd och i ren rädsla gå på mötet, för att man är rädd att bli straffad annars.
Om man hör av sig till handläggaren - som aldrig träffat en och som inte vet någonting om ens egen situation - så blir man bara mat åt dem, känns det som. De anordnar olika informationsmöten och vill skyffla in folk på mötena.
Men om ett möte är obligatoriskt så måste det väl står i själva inbjudan?
Man ska väl inte gå på ett möte för någon annans skull, om man själv bedömer att man inte har någon nytta av mötet? Det är ju ändå man själv som känner sin situation bäst. Och som vet vad man behöver för att komma framåt och lösa sin egen situation.
Varför är det så att handläggare skrämmer folk genom att skicka inbjudningar utan att skriva varken att de är frivilliga eller obligatoriska?
En handläggare borde fatta hur mycket skräck och rädsla det kan skapa i en människa, att inte veta. Och att de med några enkla meningar kan stilla en människas oro.