Är det riktigt riktigt

Har en son med adhd. Han blir ofta slagen av invandrar barn här hemma på gården. Här varit så man har polis anmält det. Är för det mesta ute med han fast han är stor. Säger till dom att dom ska ge fan i att slå han. Då kan man få massa små sten kastade på sig. Nu pratade jag med bup hur man skulle göra eftersom dom är på han så mycket. Då heter det att dom blir oroliga att jag inte skyddar honom. Men snälla nån. Vi måste väl också få vistas ute. Vi ska väl inte behöva dra oss härifrån när vi inte gör något fel. Då menar hon på att vi ska vistas uppe eller åka till en lekplats dom han vägrar till då han inte känner nån där å han har ju vänner här dom han spelar boll med. Ska det verkligen va så att dom anmäler mig för vi vill va ute på vår gård å leka för att andra ger sig på honom. Är fan inte rätt att vi ska bli anmälda för folk ger sig på oss. Eller

Anna
2017-08-16 21:26

Hej!

Tack för din fråga.
Det låter inte alls bra att andra barn slår din son på gården där ni bor. Vad bra att du tog kontakt med oss, vi ska göra vårt bästa att besvara din fråga.
Det finns vissa myndigheter och vissa verksamheter som berör barn och unga (skola, hälso- och sjukvård och tandvård till exempel) som är enligt lag skyldiga att genast anmäla om de i sitt arbete misstänker att ett barn far illa till socialtjänsten. Du skriver att BUP uttrycker oro inför din son och BUP är en verksamhet inom hälso- och sjukvården som är riktade mot barn och unga vilket innebär att personalen som arbetar där har anmälningsskyldighet. Vi förstår att det kan kännas orättvist att BUP gör en orosanmälan gällande din son till socialtjänsten men de har ingen valmöjlighet i det här fallet.

Vi hoppas du har fått svar på din fråga.

Vänligen
Soctanterna