Hur vanligt är det att Sol/Lvu placerade barn kommer hem igen?

Jag undrar om det finns någon statistik för detta? Är främst intresserad av Sol placering utanför hemmet i 6 månader. Har läst många skräck exempel på barn som inte får komma hem igen. Målet är väl ändå att återförena barn med bio föräldrar så snabbt som möjligt eller? Så hur vanligt är det att barn som enligt Sol blivit placerade i 6 månader får komma hem ifall där det inte handlar om misshandel, utnyjade eller missbruk? Sedan undrar jag om det är vanligt att föräldrar som avbryter Sol och tvingar socialen ta beslut om LVU får rätt i domstol att behålla sina barn eller inte?

Tommy
2017-04-14 03:56

Hej!

Det finns statistik för det mesta! Statistiska Centralbyrån har gett ut rapporter under flera år där insatser för barn och unga enligt SoL och LVU redogörs.

Länkarna nedan är till dessa. Den första länken gäller de år som rapporter har getts ut och en beskrivning av hur undersökningarna dokumenterats. Den andra länken är på den senaste rapporten från 2013.

https://www.scb.se/hitta-statistik/statistik-efter-amne/socialtjanst-m-m…

https://www.socialstyrelsen.se/Lists/Artikelkatalog/Attachments/19485/20…

Ytterligare statistik kan vi tyvärr inte ge dig!

Precis som du skriver är målet att barnen ska återförenas med sina föräldrar, där det är möjligt. Det är alltid barnets behov och säkerhet som kommer i första hand.

Vänligen

Soctanterna