Hur länge avslag?

Hej
Jag blev erbjuden praktik i 3 månader från AF men tackade nej efter att jag tänk riktigt noga. Jag blev erbjuden en praktik som inte skulle ledda till jobb för det krävs en högre utbildning.

Kan soc ge mig avslag för detta?
Isåfall hur länge? För alltid? Soc brukar endast hjälpa med busskort och lite hushållsavgifter, jag begär inte så mycket!

Feffe
2017-02-10 01:33

Hej!

Det är svårt att ge svar i individärenden men utifrån de grundläggande krav som finns kring försörjningsstöd låter det inte som ett klokt beslut att tacka nej till erbjudandet om praktikplats. Dessvärre är det ganska troligt att du får avslag på din ansökan om fortsatt försörjningsstöd, oberoende vilken summa du vanligtvis har erhållit.

Det finns vissa grundkrav för att kunna få försörjningsstöd. Du ska vara anmäld vid arbetsförmedlingen och aktivt söka arbete. Du måste även visa att du står till arbetsmarknadens förfogande genom att vara beredd att ta de arbeten eller arbetsmarknadsåtgärder som du blir erbjuden av Arbetsförmedlingen eller kommunen. Arbetsmarknadsåtgärder kan vara till exempel arbetsmarknadsutbildning, praktik, arbetsrehabiliterande åtgärder och svenskundervisning för invandrare.

Det finns egentligen ingen gräns för hur lång tid framöver du kan få avslag. Det är i princip du själv som styr över det beslutet genom att göra det som förväntas av dig utifrån gällande bestämmelser.

Vi råder dig att kontakta din handläggare så snart som möjligt för att göra en plan som ska leda till att du klarar dig utan försörjningsstöd.

Vänligen

Soctanter