bidrag

Hej det är så att jag har blivit utsläng av mina föräldrar och jag är 18 och bor just nu hos min tjej, får man bidrag för har ingen inkomst eller nått förutom mina 1050 som jag får av skolan

André
2017-01-03 15:18

Hej!
Vi förstår att du befinner dig i en tuff situation för tillfället, då du blivit utslängd hemifrån. Du skriver att du får bidrag från skolan, som vi tolkar är ditt studiebidrag. Med anledning av det utgår vi från att du har pågående gymnasiestudier. Vid gymnasiestudier är det föräldrarna som är försörjningsskyldiga för deras barn som studerar vid gymnasiet längst fram tills ungdomen fyller 21 år. Om du skulle avbryta eller vara färdig med dina gymnasiestudier innan du fyllt 21 år innebär det att dina föräldrar inte längre är försörjningsskyldiga för dig.

Det är bra att du har möjlighet att bo hos din tjej, men du kanske behöver bidra ekonomiskt till att du får bo hos henne. Vi förslår att du pratar med dina föräldrar om möjligheten för dem att försörja dig även om du inte bor hemma. Alternativt att du får tillgång till att flytta hem igen.
Om situationen inte löser sig med dina föräldrar, har du alltid rätt att ansöka om försörjningsstöd hos socialtjänsten vilket förgås av en utredning. Eftersom dina föräldrar har försörjningsskyldighet då du studerar vid gymnasiet kommer socialtjänsten att kontakta dina föräldrar under utredningen.
Om situationen inte löser sig kan du vända dig till det socialkontor du tillhör utifrån din folkbokföringsadress, alternativt till kommunens växel tel: 040.34 10 00 som kan hjälpa dig med vilket socialkontor du tillhör.
Söder: 040-34 57 00
Innerstaden: 040-34 54 51
Öster: 040-34 33 69
Norr: 040-34 60 30
Väster: 040-34 61 00

Vänligen
Soctanterna