Vem ska hjälpa

Skrev till er ang en anhörig som kom ut ifrån att ha varit frihets berövad. Där han tillhörde innan han kom ut vägrar hjälpa han. Dom sa han skulle söka i den kommunen som han vistades mest i. Å där sa dom att han fick folkbokföra sig här i denna kommunen då men då får han ju folkbokföra sig i församlingen. Men har han då rätt att ansöka om mat å kläder å allt sånt som behövs eller man får bara mat. Är så synd att en människa ska behöva vara hemlös

???
2016-12-06 19:24

Hej!

Vi förstår att du oroar dig för din anhörige som är bostadslös. För att du eller din anhörige ska få korrekt information kan det behövas mer fakta kring var din anhörige var skriven innan frihetsberövandet.

Vilken kontakt han har i dag med frivården eller socialtjänsten.

Om din anhörige vill åka tillbaks till den kommunen han bodde i innan han blev frihetsberövad så har han rätt att göra det.

Om han har en adress som han är skriven på i den kommunen och han har en önskan om att bo där så är det den kommunens socialtjänst som din anhörige kan ansöka hos.

Hoppas att detta kan vara till hjälp för dig och din anhörige.

Vänligen

Soctanterna