Fråga

Hej,

Jag kommer inom kort behöva ansöka om försörjningsstöd och har en fråga om detta med bankkonto.

Det är nämligen så att min bank som jag hade tar 250 kr per år för betalkort (vanligt VISA-kort utan kredit) samt 25 kr/mån för onlinebanken så man kan betala sina räkningar etc.

Eftersom det gäller att spara varje krona när man har så lite pengar som jag har så har jag avslutat mitt konto och jag är ej längre kund i min gamla bank.

Det jag nu har gjort är att bli kund i en annan bank där jag öppnat ett bankkonto eftersom det är gratis där. Får samma funktioner som i min förra bank fast nu helt gratis som sagt.

Blir det problem när jag kommer ansöka om försörjningsstöd? Kommer bara ha haft mitt nya bankkonto i 1-2 månader vid ansökningstillfället och ni kräver väl kontoutdrag för 3 mån tillbaka?

Kontoutdrag från min gamla bank har jag inga och jag kan inte heller beställa några eftersom jag inte längre är kund.

Har aldrig ansökt om försörjningsstöd tidigare så jag visste inte om detta med bankkontoutdrag. Hade jag gjort det så hade jag sparat dessa.

Mvh
Paulas

Paulas
2016-10-07 12:19

Hej!

Det stämmer som du skriver att socialtjänsten begär kontoutdrag retroaktivt för att bedöma individens rätt till försörjningsstöd. Hur många månader bakåt man måste uppvisa kontoutdrag kan vara olika i olika kommuner, men generellt brukar det vara tre månader tillbaka.

Vårt bästa råd är att du tar kontakt med socialtjänsten i ditt stadsområde för att få information om just ditt specifika ärende och att du då förklarar (som du har gjort här ovan i din fråga till oss) varför du inte kan lämna kontoutdrag för alla 3 månaderna.
Om du ansöker och får avslag på din ansökan så har du rätt att få ett skriftligt beslut där det framgår hur du ska överklaga beslutet.

Vänligen

Soctanterna