Hjälp till unga vuxna

Om en tjej är strax över 20 som har aktivitetsbidrag inte har bostad vad kan hon få för hjälp? Fulföljer inte skola och praktikplats som hon anvisats. Bor hos en släkting nu, men hade behövt stöd och hjälp för att kunna hantera ett vuxen liv.

Släktingen
2016-07-11 14:05

Hej!
Övergången från ungdomsåren till vuxenlivet kan vara svår för vissa personer av olika anledningar. Det är också svårt att vara den som står bredvid och som ser att det inte riktigt fungerar. Men det finns en del stöd för den som önskar ta del av dem.
I Malmö finns till exempel Örestadsklinikens vårdcentral som har en mottagning för ”Unga vuxna” dit man kan vända sig för att få prata med en professionell och kunnig person om det som tynger en. Om en person går i skola och har praktikplats så ska det finnas lärare och handledare som kan hjälpa till och om de inte räcker till finns det också en kurator på skolan. Om kvinnan du frågar om har aktivitetsersättning via Försäkringskassan bör det finnas en personlig handläggare där som hon kan rådgöra med. Antingen där eller hos socialtjänsten där hon bor kan hon också få råd om hur hon ska gå till väga för att lösa sitt problem med bostad. Är det ett eget förstahandskontrakt i Malmö eller övriga Skåne hon söker bör hon anmäla sig till bostadsförmedlingen Boplats syd snarast eftersom väntetiderna är långa. Hon har naturligtvis även möjlighet att på egen hand ta kontakt med enskilda fastighetsägare och ansöka om bostad.
Vi hoppas att du kan ha nytta av något eller några av våra tips.
Vänligen
Soctanterna