autist stora syster

Har en dotter på 25 år precis hemkommen efter 5 år i utlandet, skulle läsa på högskolan men mesta av tiden satt framför tv. och var allmänt deprimerad hon gifte sig men kom inte tillbaka med sin "man" och dem har inte haft kontakt på 5 år. Det var en sommar grej.

Orkar inte med henne.
Är pedagog och jag jobbar med förstånd handikapade är säkert att hon lider av någonting, vet ej med säkerhet.
Har skickat henne till socialen men hon får inget hjälp därför hon är gift.
Hon har försäkrat dem på socialen att hon har inte haft kontakt med den här kille på 5 år och socialen vill dem inte hjälpa henne.
Hur gör jag orkar inte mer, har 2 st, flickor till i pubertet och de mår inte bra av all detta med stora syster.
HJÄLP.

kyckling mamma
2016-04-05 20:25

Hej!
Vi förstår att det är en besvärlig situation du har just nu och att din dotter behöver hjälp för att komma igång med sitt liv. Det är bra att hon vänt sig till socialtjänsten för att få hjälp. Om din dotter är deprimerad så kan det vara svårt för henne att begära hjälp. Det kan vara så att hon kan behöva någon med sig när hon ansöker igen. Det är också viktigt att hon överklagar beslutet om hon inte får hjälp. Om hon tycker det är svårt så ska socialtjänsten hjälpa henne med överklagandet.
Det är bra om du kan få vara med när hon träffar handläggare då det kan det vara till hjälp för din dotters mående som troligtvis påverkar hela familjen. Boka en ny tid på socialtjänsten där du eller någon annan som vet hur din dotter mår följer med henne på besöket. Om din dotter är deprimerad är det också bra om hon träffar en läkare på vårdcentralen.
Hoppas detta kan vara till någon hjälp för er familj.
Vänligen
Soctanterna