Besöka Sverige

Hej,

Vi utvandrade under pågående utredning och därmed avslutades den utan någon åtgärd. Soc antog att utvandringen hade att göra med den pågående utredningen.

Kan vi komma och besöka Sverige eller vad är det som gäller? Kommer utredningen att återupptas?

Funderaren
2026-03-08 19:52

Hej,

Det framgår inte tydligt om utredningen avslutades utan åtgärd medan ni fortfarande var i Sverige, eller om ni flyttade utomlands under pågående utredning och att utredningen därefter avslutades eftersom den inte kunde fullföljas.

Generellt kan man tänka på följande sätt: Om socialtjänsten får kännedom om att ni har återvänt till Sverige, och om den tidigare oron bedömdes vara allvarlig och det fanns skäl att tro att barnen kan vara i behov av stöd eller skydd, kan socialtjänsten aktualisera ärendet på nytt.

Det kan då antingen inledas en ny utredning direkt, eller göras en så kallad förhandsbedömning. Syftet med en förhandsbedömning är att få en bild av barnets nuvarande situation och att bedöma om det fortfarande finns oro och om familjen kan vara i behov av stödinsatser.

Avslutningsvis vill vi också lyfta att socialtjänstens uppdrag är att stödja barn och familjer. Målet är att tillsammans med familjen hitta lösningar som kan skapa trygghet och en bra situation för barnen.

Vi hoppas att detta har gett svar på din fråga. Du är varmt välkommen att återkomma om du har fler funderingar eller behöver ytterligare information.

Vänligen
Soctanterna