Umgänge LVU.

Har en kort fråga i referens till LVU.
Vid umgänge som vi ska ha så helt plötsligt ska man ha med två handläggare som har hand om barnens fall, två observatörer samt dom två socialsekreterare som jobbar på umgänget + familjehemmet.
Vi tycker det är alldeles för många och barnen är inte så gamla ännu så dom tycker säkert det känns konstigt och hur ska man bete sig med alla dessa personer i samma rum. Det resulterar ju i att vi får ingen egen tid med våra barn.
Har haft regelbundna umgängen med två socialsekreterare som jobbar där varje gång, och bara för vi är en hemtagning så ska samtliga 8 personer observera oss och det kommer att kännas fruktansvärt spänt och man törs knappast vara sig själv.
Min fråga är, är det vanligt med så många vid ett umgänge pga en hemtagning?

Elena
2026-02-17 05:03

Hej!

För små barn, och även lite större, samt för er föräldrar låter det onekligen som många professionella närvarande vid ett umgänge. Om det är vanligt just i samband med hemtagningsbegäran är svårt att svara på. Oavsett vilket är ju huvudsaken att barnen ges möjlighet till ett gott umgänge med sina biologiska föräldrar.

Möjligen motiveras de många närvarande med att en hemtagning, som ju i praktiken kan innebära att placeringen avslutas, är ett ingripande beslut att fatta och som ger stora konsekvenser för barnen. Särskilt när de vårdas enligt LVU. Socialtjänsten är alltid angelägen om ett välgrundat beslut för barnens bästa och för er som föräldrar kan flera observatörer innebära att rättssäkerheten ökar. Detta givetvis om ni vågar vara er själva och visa på er faktiska föräldraförmåga.

Vi råder er att samtala med ansvariga handläggare och föra fram de behov ni menar att era barn har i samband med umgänge och även föreslå hur det kan genomföras på ett sätt som främst gynnar barnen.

Vänligen

Soctanterna