Ungdom går inte till skolan

Hej! Jag har en 17-¨årig son som går i gymnasiet , Malmö latin. Han har under drygt två år nu mått allt sämre. Nu går han knappt till skolan överhuvudtaget. Vi har varit i kontakt med skolan och haft ett möte med rektor, mentor och kurator. Tyckte inte det kom ut något konkret från mötet. Hans närvaro har inte blivit bättre sedan dess. Han har kontakt med en kurator på första-linjen via BUP och de har träffats 1-2 ggr.

Vi funderar på olika möjligheter. Jobba mot att han stannar kvar i skolan, vilket just nu är väldigt svårt. Alternativt hoppa av gymnasiet och göra något annat. Grundproblemet kvarstår dock - att han mår dåligt. Inget missbruk vad vi känner till. Han är högpresterande och har väldigt bra betyg. Han har vänner utanför skolan. Finns det någon hjälp ni kan ge?

Lars
2026-02-10 11:30

Hej!

Det är svårt att vara förälder och vägleda rätt, när ungdomen är nära vuxen ålder.

Vi tänker att er son först och främst behöver uttala vad han skulle önska och vad han tror att han just nu skulle må bra, eller lite bättre av. Oavsett vad han tänker; hoppa av skolan/få någon sysselsättning, så behöver han stöttning och backning av sin/sina föräldrar. Det han eventuellt missar nu, kan han alltid ta igen senare!

Du skriver att han fått kontakt med en kurator på BUP. Det låter som en bra början.

Nedan kan ni läsa om de stödinsatser som socialtjänsten i Malmö kan erbjuda

Verksamheter och metoder inom barn och familj | Komin

Hoppas att ni hittar en väg som blir bra för din son!

Vänligen

Soctanterna