Kan Jag Få Bistånd? Pluggat Men Fått 0P

Hej.

Jag har pluggat denna termin. Har gått extremt dåligt då jag kommer ta 0 poäng av ca 30 som krävs för fortsatt CSN-studiemedel. Blir inga CSN-pengar runt mitten av januari alltså.

Mina koncentrationssvårigheter och andra psykiska problem har varit mina fiender. Att kombinera detta med att plugga tekniska kurser är omöjligt. Så jag har tänkt söka ekonomiskt bistånd under december. Har sökt jobb många jobb utan resultat.

Jag undrar om det finns något hinder för att få bistånd i och med att jag tidigare sagt att jag ska plugga i ett år till min f.d. handläggare? Kan jag få bistånd trots att jag misslyckats med studierna?

Ska tilläggas att jag planerar plugga runt 30 poäng nästa termin men distans (enklare kurser denna gång, tror jag lyckas bättre nu). Detta då jag vill kunna återkvalificera mig till nästa läsår. Jag hoppas inte det påverkar min rätt till ekonomiskt bistånd då jag kommer stå till arbetsmarknadens förfogande genom att söka jobb och vara beredd att ta ett heltidsjobb eller flera deltidsjobb.

WC - GH
2011-12-05 06:35

Hej!

Det är tråkigt att studierna inte gått bra under hösten för dig men du verkar ha en bra plan inför framtiden för att nå dina mål.

För att ha rätt till försörjningsstöd så ska man ha gjort allt man kan för att hitta en försörjning. Ibland blir saker och ting inte som man har tänkt sig trots att man haft en planering. För att göra en ansökan om ekonomiskt bistånd så vänder du dig till socialtjänsten i din stadsdel. För att komma i kontakt med de som arbetar med försörjningsstöd så ringer man något av nedanstående nummer beroende på vilken stadsdel du tillhör. Om du inte vet vilken stadsdel du tillhör så kan du ringa till Malmö stads växel på telefonnummer 040 – 34 10 00 och be dem koppla dig rätt.

Centrum Tel: 040 34 58 70
Husie Tel: 040 34 62 00
Fosie Tel: 040 34 57 16
Hyllie Tel: 040 34 57 76
Limhamn - Bunkeflo Tel: 040 34 63 35
Kirseberg Tel: 040 34 60 66
Oxie Tel: 040 34 38 48
Rosengård Tel: 040 34 56 71
Södra innerstaden Tel: 040 34 54 94
Västra innerstaden Tel: 040 34 49 00

Är det så att du har varit sjukskriven eller borde ha varit sjukskriven under hösten så finns det eventuellt möjlighet att CSN (Studiestödsnämnden) kan bedöma att det är okej att du inte har tagit tillräckligt med poäng. Vad som krävs är då sjukskrivning som ska vara anmäld till försäkringskassan.

Är det så att du redan har fått ett beslut om studiemedel även för vårterminen, påverkar inte studieresultaten CSN förrän nästa höst.

För mer information om dina möjligheter kan du kontakta CSN direkt.

www.csn.se

Hoppas att vi besvarat dina frågor och om du undrar över något mer så får du gärna återkomma.

Vänligen

Soctanterna