Vad jag förstår är HVB frivilligt.
Men vad säger handböcker och el lag (vilken isf) om en soc arbetare, "jobbar" på en person, att samtycka till HVB placering? Är inte det "tjat"?
(Att lite jämföra med tjata till sej sex.. Har varit med om det, men hör inte hit)
Det blir till slut "okej då... "
Men sen avviker personen från boendet och blir senare samma dag "straffad".. Genom att bli fråntagen sitt barn, ett spädbarn, o andra, samtidigt! , mycket chockerande, både hänsyns och respektlösa händelser, "Inslängd" på psyk, går i ekonomisk konkurs pga soc agerande..
Vad Tycker Ni om detta?
Att inte heller, innan "frivillig Hvb (utredningshem) " informera tex "om du inte gör det här så händer det Här .." el "Det Här kan vi erbjuda" eller ge faktiskt praktiska tips till en ensamstående med ett spädbarn. (Vilket förekom ett fåtal gånger per ja minst 20 om inte mer, samtals timmar, en träff varannan vecka men ingen koll däremellan "hur går det för er?" Nej, vissa saker fick Jag lista ut själv Det Här funkar.
Det är Så socialtjänsten fungerat med sk familjestödjare. I mitt fall.
Jag bad om extra händer och hjälp, rätt hjälp för mitt psykiska mående och soc visste om det MEN. De gjorde det Än värre.
Blev en chockerande upplevelse för flera deras agerande näst , ingen hänvisning,råd, tips till vart jag skulle vända mej.
Jag anser att de agerat fel på alla vis. Det sjuka är, det finns bevis. Journal anteckningar från vården, epost, sms.
Är detta försvarbart, isf hur? Om det ens är det.