Anmälan , rätt att ta del av anmälan, med mera

Hej,
Jag har råkat ut för ngt helt bedrövligt. Jag är en äldre person.
För ett par år sedan gjorde jag en anonym orosanmälan ang. en annan äldre person som jag anser har ett missbruk och ägnar sig åt div. olagliga saker, i det flerbostadshus jag bor i, Socialtjänsten tog ärendet på allvar, vad jag kunde erfara. Men den anmälda har sedan dess trakasserat mig vid flera tillfällen, och lierat sig med några andra grannar , även de med missbruksproblematik. Tillsammans har de nu gjort en rad anmälningar mot mig, till hyresvärden. De påstår, i brist på annat, att det finns fåglar på min balkong. Jag har inga fåglar, inga djur övh. Den kommunala hyresvärden, som fick betala skadestånd till mig för några år sedan pga en personuppgiftsincident, har tagit grannarnas parti och gjort oanmälda påringningar och skickat varningsbrev där man hotar med uppsägning av mitt hyreskontrakt Man har också satt upp anslag i trapphuset med konsekvens att jag fått mottaga ett antal lappar i brevlådan av hatbrottskaraktär. Man har också skickat en anmälan till Socialnämnden i kommunen. Hyresvärden kräver att få göra hembesök. Jag motsätter mig detta då jag är helt oskyldig till anklagelserna, och skulle se det som djupt kränkande i min hemfrid och personliga integritet att behöva släppa in någon i mitt hem pga falska anklagelser. Då Socialnämnden har fått ett brev från hyresvärden vill jag kunna ta del av detta brev, då jag ämnar göra en polisanmälan. Nu vill jag veta av er 1) hur kan jag ta del av brevet som min hyresvärd säger sig ha skickat, och ge min version? 2) Kan Socialnämnden göra en utredning ang mig på dessa grunder jag redovisat ovan? Hur kan jag bestrida detta? 3) Har Socialnämnden rätt att göra hembesök i ett sådant här fall? Jag samtycker inte till något hembesök.

Jag har alltid betalat mina hyror och skött alla mina åtaganden som hyresgäst.
Detta som hänt mig nu för tankarna till forna tiders häxprocesser.
Jag kommer aldrig mer at våga göra en orosanmälan igen till Socialnämnden, då man inte går säker för hämndaktioner.

Tacksam för ert svar,
Vänlig hälsning,
Gullvivan

Gullviva
2025-10-28 21:57

Hej!

Du verkar ha hamnat i en tråkig sits, där din omtanke om någon annan resulterat i flera negativa konsekvenser för dig.

Vi ska se om vi kan reda lite i dina frågeställningar.

Om du är på väg att bli avhyst från din lägenhet på grund av att hyresvärden menar att du inte har skött dig, då ska hyresvärden kontakta socialnämnden för att berätta att en vräkning av dig är på gång. Tanken är att minska risken att bli hemlös och att socialnämnden ska höra med dig om du behöver hjälp eller stöd för att undvika att bli av med ditt hyreskontrakt. I Malmö stad finns Vräkningsförebyggande teamet som arbetar särskilt med detta, vill du veta mer om hur de arbetar kan du söka via denna länk Hjälp om du riskerar att bli vräkt från din bostad - Malmö stad

Du undrar om du får reda på vad som står i hyresvärdens brev till socialnämnden. Det kommer du att få, och du kommer även att få berätta din version. Du kan själv ta kontakt med socialtjänsten för att fråga vilken information som finns om dig, och be om ett möte på socialtjänsten kontor. Om du inte vill ha hembesök behöver du inte släppa in någon.

Samtidigt kan hyresvärden vräka dig om det finns grunder för det, och då kommer du inte kunna hindra dem från att gå in i lägenheten eftersom det rent tekniskt inte längre är din lägenhet. Ett råd är att ta emot det stöd som du kan få, det kan ju vara som så att när ni pratar blir det klarare för alla vad som ligger bakom de olika uppfattningar som finns.

Vi hoppas du fått svar på dina frågor

Vänligen

Soctanterna