Hjälp med ekonomi

Hur gör jag som utomstående när en person far fruktansvärt illa. Är svårt sjuk både fysiskt och psykiskt.
Nu har hon tydligen inte öppnat post på flera månader och inte betalt räkningar. Verkar som hon inte ens fått socialbidrag pga hon uteblivit från besök där
Hur kan hon få hjälp att reda ut situationen

Ami
2025-10-15 12:09

Hej!

Det är svårt att se någon man bryr sig om fara illa. Det är fint av dig att vilja vara hjälpa till så att hon får stöd och hjälp.

Det finns lite olika verksamheter som personen kan få hjälp igenom. I Malmö stad kan man vända sig till Socialpsykiatrin som har stödinsatser för personer med psykisk problematik och som har svårt att få vardagen att fungera. De hjälper personer genom råd, stöd och konsultation. De kartlägger behov, hjälper till i kontakter med till exempel socialtjänst och sjukvård. Mer information om Socialpsykiatrin finner du på Malmö stads hemsida:

Råd och stöd för dig med funktionsnedsättning eller långvarig psykisk ohälsa - Malmö stad

Det kan även vara så att hon behöver komma i kontakt med vräkningsförebyggande teamet som likt namnet anger skall hjälpa och stötta personer som riskerar att bli av med sitt boende så att de kan behålla sin bostad. De kan ge information och råd gällande vad personen kan göra för att behålla bostaden. Information om var personen kan vända sig inom socialtjänsten för att ansöka om stöd. De kan även, med samtycke från personen, vara i kontakt- och ha en dialog med hyresvärden. Mer information om deras verksamhet finner du på:

Hjälp om du riskerar att bli vräkt från din bostad - Malmö stad

Vänligen,

Soctanter