Utredning under lvu

Hej!
Jag skulle vilja veta hur mycket man som vårdnadshavare kan påverka socialtjänstens utredning vid en hemtagningsbegäran?

Gjorde en hemtagningsbegäran för 1,5 år sedan. Socialtjänsten undersökte inte grunderna som föranledde lvu då. Dom gjorde Inga hembesök och hade inga samtal med barnen. Dom hade endast ett samtal med mig och ett med barnens pappa.
I utredningen tog dom endast upp sådant som styrkte det som ville, vilket var att placeringen skulle fortsätta. Därav blev utredningen väldigt missvisande och jag kände inte att jag fick en rättvis prövning.

Därför vill jag veta om jag kan kräva vad socialtjänsten ska ta upp i sin utredning? Eller vad jag kan göra för att få en rättvis prövning när jag gör en hemtagningsbegäran.

Tacksam för svar.

Maria
2025-10-08 16:36

Hej!

Vi uppfattar att du är besviken över vilka uppgifter som socialtjänsten inhämtat under utredningen samt att du önskar information om hur du kan lämna uppgifter som stödjer vilka förändringar som gjorts för att dina barn ska kunna komma hem.

Vårdnadshavare eller ungdom över 15 år kan när som helst begära vårdens upphörande. Då ska en utredning inledas för att undersöka om kriterierna för LVU-vården fortfarande finns. Fokus ska ligga på den aktuella situationen.

Det är nämnden som fattar beslut om LVU-vården ska fortgå eller hävas. Som vårdnadshavare har du rätt få ta del av utredningen innan samt möjlighet att lämna muntliga uppgifter inför nämnden innan de fattar beslut. Om nämnden beslutar att vården ska fortgå kan du som vårdnadshavare överklaga detta beslut till förvaltningsrätten.

Vi hoppas att du har fått svar på din fråga samt tips på hur du kan gå vidare om du inte är nöjd med nämndens beslut.

Vänligen

Soctanterna