Kredit

Hej!

Jag har varit dum och tagit ett lån, eller snarare öppnat en kredit för väldigt länge sedan, med en väldigt hög ränta, och på den har jag kvar cirka 5000 i kredit och cirka 15000 kvar att betala in av utestående skuld (totalt 20000 i kredit).

Jag har inte gjort ett uttag på över ett år, och krediten kan jag inte använda då jag bett om att få den inaktiverad.

Hur betraktas detta som, vid eventuellt försörjningsstöd? Räknas detta som ett lån och att jag har tillgångar?

Fundersam
2025-09-14 09:46

Hej!

Tack för din fråga, du undrar hur den kvarstående krediten du har från ett lån du tagit beaktas om du ansöker om ekonomiskt bistånd.

Socialtjänsten kan som regel inte räkna en befintlig kredit som en inkomst, men en kredit kan påverka rätten till bistånd på andra vis.

Om man har använt kredit under eller inför en period som man ansöker om försörjningsstöd för kan det utnyttjade kreditbeloppet räknas som en inkomst. Detta eftersom det är pengar som har eller kunde ha använts till dina behov gällande ditt uppehälle.

En annan situation är om man valt att använda en inkomst, till exempel aktivitetsstöd, för att betala av på en kredit då kommer socialtjänsten som regel att bortse från inbetalningen och räkna med att den sökande har kvar summan som betalats in på krediten. Det vill säga; generellt kan man inte beviljas bistånd till skulder.

Vi kan bara uttala oss om frågan i generella drag, för att få mer specifika svar kring din situation råder vi dig till att prata med en handläggare på ekonomiskt bistånd på orten där du bor.

Hoppas att vårt svar var hjälpsamt! Skulle det dyka upp fler frågor eller funderingar så är du givetvis välkommen åter.

Vänligen

Soctanterna