oros anmälan eller polisanmälan

hej!
jag undrar lite över om vad som gäller vid olika typer av anmälan?
då sos inlett en barnavårdsutredning efter en orosanmälan. då grunden för själva anmälan inte verka utredas i denna typen av utredning.

min fråga är då om det hade blivit samma utredning om det kommit en polisanmälan?

fundersam
2025-05-22 14:13

Hej!

Tack för din fråga – det är klokt att du söker information, för det är inte alltid så lätt att veta vad som gäller när olika myndigheter är inblandade. När socialtjänsten får in en orosanmälan som rör ett barn, så ska de först göra en förhandsbedömning. Om socialtjänsten bedömer att det finns mer att utreda eller oron är hög, så inleder de en barnavårdsutredning enligt socialtjänstlagen. Syftet med den är att ta reda på om barnet behöver stöd eller skydd, och i så fall vilket. Fokus ligger alltid på barnets situation och behov, inte på att utreda skuld eller brott.

Om det istället kommer in en polisanmälan, till exempel om ett barn misstänks ha blivit utsatt för brott (som misshandel eller övergrepp), så är det polisen och åklagaren som hanterar den utredningen. Men – om ett barn är inblandat i en polisutredning så kontaktas ofta socialtjänsten också, eftersom barnets trygghet och situation måste ses över. Det är inte alltid så att socialtjänsten utreder exakt det som står i orosanmälan. Ibland leder anmälan till att man upptäcker andra saker som behöver undersökas – eller så visar det sig att barnet inte behöver något stöd alls. Men oavsett varifrån informationen kommer (orosanmälan, polisanmälan eller något annat), så har socialtjänsten ansvar för att titta på barnets totala situation.

Hoppas det här har gjort saker lite tydligare! Om du fortfarande undrar över något eller om något känns oklart i just din situation, så är du varmt välkommen att höra av dig igen.

Vänligen

Soctanterna