Akuta pengar?

En människa boendes på ett demensboende går månad efter månad utan pengar pga. att det dröjer att få en god man/förvaltare. Hen kan pga. sin sjukdom inte ta hand om sig själv. Hen har inga pengar att betala för fotvård, hårklippning, tex. underkläder. Personalen på boendet tycker detta är en form av vanvård. Kan socialförvaltningen bevilja någon form av nödpengar tills god man är utsedd? Hur lång tid är skäligt att vänta på att få en god man? Hen har inga kontoutdrag, legitimation, bankkort osv.

Lisa
2025-03-31 09:05

Hej

Det låter som hen befinner sig i en besvärlig situation och är i stort behov av en god man när det inte finns anhöriga som kan vara behjälpliga.

För att en person ska vara berättigad till ekonomiskt bistånd, måste alla andra möjligheter vara uttömda. Dvs det får inte finnas några medel kvar på bankkonton eller andra besparingar. Är man äldre finns det möjlighet att ansöka om äldreförsörjningsstöd hos Försäkringskassan.

https://www.pensionsmyndigheten.se/for-pensionarer/ekonomiskt-stod/anso…

Väntetiden för att få en god man tillförordnad ser lite olika ut, men det bör inte gå mer än några veckor efter att Tingsrätten fattat sitt beslut. Ibland kan det vara svårt för Överförmyndaren att hitta god man som är villig att åta sig uppdraget.

Vi råder er till att ta kontakt med ekonomimottaget på socialtjänsten i den kommun hen bor samt prata med överförmyndaren igen och be dem snabba på tillförordnandet då läget är akut.

Vi hoppas svaret har varit till hjälp

Vänligen

Soctanterna