önskar råd

Problem med vuxen son som har OCD och andra psykiska diagnoser som han inte berättar. Han har hel sjuk- ersättning sedan länge och är i 50-årsåldern.
Han bor i min stuga i långa perioder för att han inte tål ljud från grannar i sin egen lägenhet och han klagar på alla människor. Alla människor har fel enligt honom.Är dessutom ljudöverkänslig
Själv är jag 80 år och nu kan jag snart inte hantera detta längre. Han påstår att han är portad från psykiatrin och blir väldigt arg när jag försöker att han ska få hjälp. Jag blir hela tiden anklagad för att han inte fått hjälp tidigare. Han fick KBT ganska länge men tyckte att det var meningslöst.

Jag behöver råd om hur jag ska klara detta i forts. Har kommunen några boenden på landet där det är tyst o lugnt och kanske lite hjälp att få om det behövs.

vänligen Marie

önskar råd
2025-03-05 00:47

Hej!

Vi förstår av dina rader att du befinner dig i en orolig situation. Det är svårt att vara anhörig till personer med olika psykiska bekymmer och som själva inte vill ha någon hjälp eller något stöd för att få livet att fungera bättre.

Kommunen och regionen kan erbjuda hjälp och stöd till personer med psykisk problematik eller psykisk ohälsa men hjälpen erbjuds på frivillig väg. Det vill säga, personen behöver själv vilja ta emot hjälpen. Det är klokt av dig att undersöka vilka möjligheter till stöd som finns i just hans kommun för att sedan kunna presentera och motivera honom till att ta emot den.

Vi tänker att du kan ta kontakt med socialtjänsten i den kommun din son är bosatt i och förhöra dig.

Om din son bor i Malmö, så kan du vända dig till Funktionsstödsförvaltningen som är specialiserad i de frågor du har. De kan även erbjuda dig som anhörig hjälp, råd. Du når dem på 040-345163.

Vi hoppas att detta kan bli till hjälp för dig och din son.

Vänligen

Soctanterna