Att tvingas lämna in ett kvitto på plats i kommunhuset på sin arbetstid och ersättningsskyldighet från kommunen

Hej.

Jag ska berätta om ett märkligt agerande från soc i Täby och undrar hur ni hade gjort i deras fall:

Mitt barn är då placerat pga saker som pappan har gjort, och när barnet är på besök här i min kommun så är han först hos pappan och åker sen med av kommunen bokad taxi till min mors adress.

Vid ett tillfälle upptäckte vi att kommunen glömt boka en taxi, varpå jag själv fick betala den. Nu blev det en massa annat strul med betalningen i bilen på grund av att bilens kortterminal strulade.

Till slut löste det sig genom att taxibolagets ägare ringde mig sent på kvällen en vecka senare, smått irriterad på denna valda tidpunkt löste vi det med betalning, och kvittot fick jag både som bild på SMS och skickat i original i ett kuvert till min mors hemadress.

Jag skickar bilden till soc här, i syfte att få tillbaka mina utlägg för taxin.

Vilket jag också fick, men några veckor senare hävdas det att de måste ha kvittot i original, trots att det tidigare hette att det gick bra med bilden.

De krävde då att jag PÅ MIN ARBETSTID skulle 1) hämta detta kvitto hos min mor, och 2) lämna in det till handläggaren på plats i kommunhuset. Uppenbarligen var det emot deras principer att själva åka och hämta det.

Nu löste vi det genom att jag i samband med nästa umgänge samma vecka tog med det till staden där mitt barn är placerat, så fick detta familjehem lämna kvittot till handläggaren vid dennes kommande besök.

Så nu är mina frågor:

1. Vad skulle ni anse som skälig ersättning till mig fall jag på arbetstid hade gått iväg för att fixa detta med kvittot? Det räknas ju som förlust av arbetstid. Att

2. Hade ni själv kunnat hämta kvittot på min mors adress? Så att jag själv slapp det?

Så trött på Sverige
2025-02-19 22:23

Hej!

Vi förstår att du har frågor gällande originalkvitto som socialtjänsten kräver för ditt utlägg för taxi i samband med umgänge. Vi tolkar det som att socialtjänsten behöver originalkvittot som underlag vid utbetalning.

Hur rutinerna är i din kommun kan vi inte svara på, men brukligt är att personen som önskar ersättning inkommer med kvittot till socialtjänsten. Att socialtjänsten åker ut för att upphämta kvitto hör inte till vanligheten utan i så fall om det sker vid ett hembesök eller liknande.

Att ta tjänstledigt för att hämta och lämna ett taxikvitto kan inte vara försvarbart utan istället finna annan tid för det. En lösning kan kanske vara vid lunch, eller efter arbetet om socialtjänstens kontor ligger i närheten av ditt arbete. Ett annat sätt hade kanske kunnat vara att din mamma skickade det med post till handläggare?

Du verkar ha löst situationen på ett bra och kreativt sätt genom familjehemmet där ditt barn är placerat och kvittot är nu inlämnat till socialtjänsten, vilket är det viktiga så du får betalt för ditt utlägg. Vi hoppas att du har fått ersättning eller att det kommer inom kort.

Vi hoppas att du har fått svar på dina frågor!

Vänligen

Soctanterna