Orosanmälan

Hej!

Jag och min sambo bor nära en pub (ca 100m) och har vid två/ tre tillfällen gått ner och tagit ett glas medan vårt barn sover. Vi har då en babymonitor i telefonen. Vi dricker aldrig mycket utan Max 2 glas. Vi hör när vårt barn andas och har full koll på om vårt barn skulle vakna och kan snabbt ta oss hem. Detta har aldrig varit ett problem för oss. Vi dricker inte mycket och lämnar aldrig vårt barn utan uppsikt, det har varit så vi har känt och tänkt i denna situationen.

Sedan var det en kväll då min sambo skulle hem till sitt syskon. Mitt syskon kom då hem till mig, jag nattade mitt barn och sedan gick vi den korta biten till puben med en vän till mitt syskon. Jag hade då koll på mitt barn över monitorn och drack en öl i trevligt sällskap. Kom hem efter 1- 2 timmar och la mig i sängen. Nu har denna vän till mitt syskon gjort en orosanmänan då denna anser att jag lämnat mitt barn utan uppsikt. Jag ska snart ha möte med socialtjänsten och är väldigt orolig inför detta. Främst då jag själv inte ansett att det jag gjort har varit oansvarigt eller dumt med tanke på att jag upplevt att jag haft koll hela tiden. Jag anser inte att jag brister i mitt föräldraskap eller behöver stöd i detta heller. Jag känner inte heller att jag har problem med mitt drickande på något sätt. Har även pratat med andra personer som har barn som själva gjort detta och inte ser något problem med det men även med vissa som uppger att de aldrig skulle göra något sådant. Hur tror ni att socialtjänsten ställer sig till detta?

Orolig mamma
2025-02-06 15:47

Hej!

Det är inte alltid så lätt att hitta egentid som förälder när man har små barn. Ni verkar ha hittat ett sätt som ni tycker funkar fint, där ni känner att ni både har koll på ert barn som att ni kan vara sociala i utemiljö.

Det är svårt för oss att uttala oss i enskilda ärenden. Det finns olika faktorer som påverkar i bedömningen och hur det är hos er och i er situation är det socialtjänstens handläggare som ska titta på när ni träffas.

Om socialtjänsten i er kommun finner att ert handlande som föräldrar med att lämna ert barn själv med bara babymonitern skulle utsätta ert barn för så stora risker att det är en fara för ert barns hälsa och utveckling, så får ni så klart överväga om det är värt att göra detta vidare. Ni kan kanske lösa hur ni finner egentid och ändå säkerställer att ert barn är trygg och inte utsätts för någon fara.

Vi hoppas att det blir ett bra möte med socialtjänstens handläggare och att ni finner lösningar för livet framöver.

Vänligen

Soctanterna