Oro för förvirrad äldre

Hej, vi har en granne som är gammal och förvirrad, trillar och är extremt godtrogen mot okända. Vi har hjälpt personen 3 gånger när vi upptäckt att det varit något tokigt. Personen har hemtjänst och får hjälp med städning och dylikt, kommer hemtjänsten överväga andra insatser när det behövs? Känns inte som personen kan bo hemma på ett säkert sätt mycket längre. Personen i fråga verkar inte ha någon familj nära.

Granne
2025-01-30 10:08

Hej!

Det låter som en tuff situation både för din granne och för er som försöker hjälpa till. När en person har hemtjänst och visar tecken på att inte kunna bo hemma på ett säkert sätt längre, finns det flera alternativ som kan övervägas. Hemtjänstpersonalen bör rapportera om de ser förändringar i den äldres hälsotillstånd eller förmåga att klara sig självständigt. Om de bedömer att personen inte längre kan bo säkert hemma, kan de ta upp frågan med Hälsa-, vård- och omsorgsförvaltningen om detta gäller en äldre person folkbokförd i Malmö. Det är även denna förvaltning som ansvarar för bistånd och insatser som riktar sig till äldre personer och då görs en individuell bedömning. Om det bedöms som att personen inte längre kan bo kvar hemma på grund av säkerhetsrisker eller annat omsorgsbehov, kan det bli aktuellt med alternativ boende, som till exempel ett äldreboende eller en annan form av vård. Eftersom personen inte verkar ha nära familj som kan ta ansvar, är det också Hälsa-, vård- och omsorgsförvaltningens uppdrag att hjälpa till att hitta lämpliga lösningar för personen.

Jag skulle rekommendera att du kontaktar hemtjänsten direkt för att framföra dina bekymmer om säkerheten och situationen. Om du känner att det inte händer tillräckligt snabbt eller om du ser ett behov av mer hjälp, kan du också kontakta Hälsa-, vård- och omsorgsförvaltningen och påtala situationen för dem. De har ansvar för att säkerställa att äldre personer i Malmö får rätt vård och stöd.

Hälsa-, vård- och omsorgsförvaltningen i Malmö har telefon 040-346343 och mailadress: hvo@malmo.se

Det är jättebra att ni finns där och hjälper till, och det är helt rätt att ni engagerar er när ni ser att något inte står rätt till!

Vänligen

Soctanterna