grillning failade

hej
jag är en 16-årig tjej med LVU i familjehem.
Jag tog en flaska tändvätska när vi grillade och spruta fast det inte va meningen så kom denna vätskan ut lättare än jag trodde, så familljehemsmamman vart helt nedsprutad med den.
Sen typ på skoj tog jag en bras-tändare å hotade tända å kasta på henne men pappan i denna familjen brotta ner mej så ja fick ont och blåmärken.
Nu ska ja åka härifrån och soc ska komma, ja e dömd för 6 stycken våldsbrott sen innan. Vad kan kan hända nu? Kan mina domar göra allt värre? jag har bett om ursäkt me det hjälper inte. Jag har hotat ta mitt liv men ingen lyssnar.
Jag ska omplaceras men har ju precis börjat gymnasiet och har min pojkvän här å allting. Varför får ja inte veta vart jag ska nånstans? Får panik.
Min pojkväns mamma har oxå polisanmält mej för att ha sprutat aceton i hans ögon. Detta va heller inte direkt meningen utan han provocerade mej.
Jag har varit på HVB och SiS sen jag var 12 år å min biologiska mamma är rädd för mig eftersom ja knivhögg henne. Så inget stöd från henne heller.
Hur kan ja få allt detta att sluta? Det känns som folk provocerar mej. Jag har bara vart ute från SiS i 8 veckor. Jättelessen för allt och ska verkligen aldrig mera använda några vätskor mot nån annan.
Blir jag inlåst igen kommer ja missa ett fotbollsläger. Det får inte hända.

fotbollstjej
2023-09-06 07:46

Hej!

Det låter som du har haft det ganska jobbig uppväxt och du har haft svårigheter med att kontrollera ditt humör och dina handlingar.

Som du säkert vet innebär ett LVU att man är omhändertagen och placerad utanför sitt hem. Det kan dels bero på eget beteende eller på att hemmiljön och omsorgen var undermåliga. När man är omhändertagen är det socialnämnden som bestämmer var man ska bo och vilket stöd man behöver.

Du skriver att du är dömd för 6 våldsbrott vilket ju tyder på att du är i behov av stöd och gränssättning för att inte fortsätta den negativa spiral du befunnit dig i och utvecklas åt rätt håll. Detta kanske kräver att du placeras på SIS-institution under en period.

Vi önskar dig lycka till och hoppas du kan reflektera kring dina handlingar och få hjälp med att bryta det som är negativt i ditt beteende.

Vänligen

Soctanterna