Kontakt

Hej, har legat i vårdnsatvist i ca 3 år, och förlorade den såklart. Dock, när vår sista helg innan domslut fabricerade hennes mamma min dotters måebde och ställde in vårat sista lagtstadagde umgänge. Efter det har jag inte haftt kontakt med min dotter.

wary
2023-06-21 17:33

Hej,

Om vi förstår dig rätt har ditt barns mamma fått vårdnaden om ert barn. Det verkar också som att det i domen inte ingår något umgänge mellan dig och ditt barn. Har vi uppfattat det rätt?

Vi har inte möjlighet att uttala oss om vad som gäller i ditt specifika ärende. Om det är reglerat i domen hur kontakten mellan dig och ditt barn ska se ut, så är det detta såväl du som barnets mamma ska rätta er efter. Står det inget om umgänge alls, rekommenderar vi dig att ta kontakt med familjerätten i den kommun där ditt barn är folkbokfört för att ta reda på vad det innebär och hur du kan gå tillväga.

Skulle det däremot stå i domen att du inte får lov att ha umgänge med ditt barn, är det detta som gäller. Man har dock rätt att överklaga ett domslut inom tre veckor efter att domen fallit och då anföra sina argument för varför man anser att domen är felaktig. Oftast har men ett juridiskt ombud som företräder en i dessa frågor. Vi rekommenderar att du tar kontakt med ditt ombud för att få klarhet i vad som gäller just i ditt ärende.

Hoppas att du fått den information du behöver för att få klarhet i.

Vänligen,

Soctanterna